Software & Research

Home BIM Kullanmanın Faydaları

BIM Kullanmanın Nedenleri ve Faydaları

EDMS, BIM (Building Information Modeling) standartlarını desteklemek için, BIM Suite isminde bir modül barındırır. EDMS, BIM Suite modülü ile birlikte PAS1192, NATSPEC gibi BIM standartlarını destekleyen çok gelişmiş bir CDE (Common Data Environment) ürününe dönüşür.

Süreç paydaşları tarafından ortak bir dil ve format kullanılmaması sebebiyle koordinasyon, malzeme ve işçilik kalemlerinde ciddi manada maliyet artışı olduğu gözlenmiştir. Projelerin beklenen tarihte  ve şekilde neticelenmemesi ise prestij ve mali kayıp yaşanmasına sebebiyet verir. BIM işlerin tekrarlanmasını engelleyerek zaman kaybından ve ekstra masraftan kurtarır. BIM sayesinde hatalar kaynağında, henüz tasarım aşamasındayken çözülmektedir.

 

Paylaşılan bir modele ilişkin düzenlemeler, çizimler, bilgiler ve görseller ilgili birimler tarafından görüntülenerek şeffaf ve net bir iş akışına imkan tanır. Uzun inceleme döngüleri olmaksızın ve gecikme yaşanmaksızın çatışmalar gerçek zamanlı çözümlenir. Proje modellerinin hacminden dolayı dosyaları güvenli ve verimli bir şekilde dağıtmak neredeyse imkansız hale gelir. E-posta ile dosyayı göndermek mümkün olmaz ve  FTP siteleri ihtiyaç duyulan erişim kontrolü veya denetim iznini sağlamaz. EDMS BIM Suite modülü ile boyutu fark etmeksizin dosyaları görüntüleyebilir, indirebilir veya indirmeksizin üzerinde notlar alabilrsiniz. EDMS üzerinde üç boyutlu modeller görüntülenebilir. Diğer doküman türlerinde yapılabilen tüm işlemler bu modeller üzerinde de yapılabilir. İhtiyaçlar doğrultusunda, modellerin sahip olduğu özellikler genişletilebilir. EDMS aynı anda hem BIM standartlarının desteklerken, hem de şirket prosedürlerine, işveren şartnamelerine ve farklı ülke mevzuatlarına uygun olarak çalışmayı destekler. Böylece BIM Standartları ile beraber, şirket veya resmi kurum prosedürleri gibi zorunluluk da desteklenir.