Software & Research

Home EGEM Özellikler

EGEM Özellikler

Makine ve ekipmanların takibi, periyodik bakımların zamanında yapılması, onarımların doğru yapıldığının kontrolü, yakıt sarfiyatının izlenmesi, çalışma saatlerinin düzgün kaydedilmesi hem verimlilik hem de iş güvenliği açısından büyük önem taşır. Kaçırılan bir bakım, zamanında alınmayan bir önlem, düzgün yapılmamış bir kontrol büyük maliyetlere yol açabilir ve daha kötüsü telafisi olmayan iş kazalarına ortam oluşturabilir. Çoğu zaman makine ve ekipman üzerindeki kontrolleri yapmak yeterli olmaz, bu kontrolleri işverene, denetim firmalarına ve resmi makamlara belgelemek gerekir. EGEM tüm bu işlemlerin takibini, kayda alınmasını ve raporlanmasını sağlar. Sadece sahip olunan değil dışarıdan kiralanan veya kiraya verilen tüm makine ekipmanlar EGEM ile takip edilebilir.

Dünyanın neresinde olursanız olun, internet erişimine sahipseniz, EGEM’e yetkileriniz dahilinde erişebilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilir ve raporlarınızı alabilirsiniz. Sadece sahip olunan değil dışarıdan kiralanan veya kiraya verilen tüm makine ekipmanlar EGEM ile takip edilebilir.

Detaylı Ekipman Verisi

EGEM, makine ve ekipmanların tüm bilgilerini detaylı olarak kayıt altına alır, takibini sağlar ve raporlar.

 

Ekipmanları kategorilerine göre sınıflandırma imkanı sunar. Tüm ekipmanların kullanım durumunu ve lokasyonunu görme olanığı tanır. EGEM ile lokasyon ve projeler arası transfer sürecini yönetmek mümkündür.Ekipmanların seri numarasından kalibrasyonuna, yakıt tüketiminden teknik bilgilerine kadar detaylı tüm verilerini tanımlanabilir ve izlenebilir. Yakıt ve yağ sarfiyatlarını kayıt altına alıp, analiz ederek tüketim tahminleri çıkartma ve fazla tüketimleri raporlamak mümkündür. EGEM oluşturulan raporlara göre verileri filtrelemeye olanak sağlar.

Ekipman Bakım ve Onarım Süreçleri Takibi

EGEM, bir ekipmanın periyodik ve önleyici bakım planlarına ait takvimlerini oluşturmayı ve muayene sonuçlarını kayıt altına almayı sağlar. Atlanan bakımlar nedeniyle oluşan arızaların yol açtığı para ve zaman kaybını en aza indirir.

 

EGEM ile ekipman bazında önleyici bakım planı oluşturulabilir ve ekipman bazında periyodik muayenelere ilişkin planlama yapılabilir. Ekipman arıza kayıtlarını önceliklendirme ve yönetme olanağı tanır. İş emirleri oluşturma ve sonuçlarını izleme imkanı sunar. İlgili yöneticiler arıza kayıtlarından sorumlu olan kullanıcılara görev atayabilir. Oluşturulan bakım planlarının sonuçlarını kaydederek ve yaklaşan bakım işlemleri ile ilgili hatırlatma bildirimleri yaparak ekipmanların kusursuz yönetilmesini sağlar. EGEM ile gerçekleşen bakım maliyetlerini takip etmek ve raporlamak çok daha kolaydır.

Ekipmanlara Ait Dokümanları Takip Etme

EGEM, bir makine veya ekipmana ait tüm dokümanların ekipman kartı üzerinde kaydedilmesini ve izlenmesini sağlar. Ekipman kartı üzerinde alım, kiralama, hizmet, sigorta gibi faturalara yer verilebilir ekipmana ait etiket, arıza iş formları, taşıma talimatları, kullanım klavuzları, muayene ve denetleme belgeleri, görseller gibi çok sayıda ve farklı tipte döküman tutulabilir.

Kullanım Dışı Ekipmanların Yönetimi

EGEM, projelerde kullanılan ekipmanların hurdaya ayırma, iade veya satış süreçlerinin takibini sağlar. Kullanıcıya, ekipmanların kullanım dışı kalma sebeplerini raporlama olanağı verir.EGEM ile satış & kiralama süreci takip edilebilir ve satış & kiralama sürecinde onay mekanizması oluşturularak silsilse halinde işlem gerçekleştirilebilir. Onay mekanizmasına bağlı hurdaya ayırma süreci belirlenebilir.Ekipman havuzundan hurdaya ayırılacak makineye ilişkin sebep ve süreler hakkında raporlama yapılabilir. Satılan ekipmanın maliyetini hesaplamak da EGEM ile mümkündür.

Ekipmanların Maliyetini İzleme

EGEM, bir ekipmanın sahip olma ve operasyonel tüm maliyetlerini kayıt altına alır. Kullanıcının kârlılık analizleri yapabilmesi için gerekli verileri sunar.

 

EGEM ile ekipmana ait ilk satın alma maliyetini görüntülenebilir, ekipmanın faydalı ömür bilgileri ve ayrılan amortisman tutarı kayıt altına alınabilir. Ekipmanın alındığı tarihten itibaren geçirdiği bakım işçiliği, yedek parça alımı, yakıt sarfiyatı gibi tüm operasyonel işlemleri maliyetleri ile birlikte izlemek mümkümdür. Kullanıcılar bir ekipmanın proje bazlı veya ömrü boyunca oluşan maliyetlerini görüntüleyebilir.

Ekipman Transferi

EGEM, makine parkında yer alan tüm ekipman ve makinaların anlık durumunu sunarak, sistem üzerinden makine ekipman transfer işlemlerinin kolaylıkla yönetilmesini sağlar. Böylelikle, ekipmanların lokasyonlar ve projeler arasında en verimli şekilde dağıtılmasına olanak verir.

 

EGEM ile transfer işlemi sırasında oluşabilecek sigorta ve nakliye gibi maliyet kalemlerini ayrı ayrı tanımlamak mümkündür. EGEM ekipmanın transfer işlemi ile ilgili belgeleri kaydetmeye ve transfer ekranında ekipmana ait tüm bilgileri görüntülemeye olanak sağlar. Kullanıcılar transfer sürecinde ekipman kondisyonunu ve son durumunu puanlayabilirler.

Ekipmana İlişkin Raporlar

EGEM ile Ekipman, yakıt tüketimi, maliyet ve önleyici bakım başlıkları altında çok sayıda rapor alınabilir. Tüm bu raporlara ek olarak  ihtiyaca yönelik spesifik rapor oluşturma olanağı da bulunmaktadır.